1 KÖK ÇAKRA

1 KÖK ÇAKRA

1 KÖK ÇAKRA

1 – KÖK ÇAKRA (VARLIĞIN TEMELİNİ TEMSİL EDER)

Rengi : Kırmızıdır

Endokrin sistemde Böbreküstü bezleri ile ilişkilidir.

Sanskritçe adı “MULAHADRA”dır. İlk ya da temel anlamına gelir. Kök Çakra omurganın bittiği yerde, kuyruk sokumu bölgesinde bulunur ve alt bölgeleri kapsamaktadır. Kök çarka ile her şey yolunda olduğunda kendinizi güvende, sakin ve hayatla bağlantılı hissedeceksiniz. Karşınıza çıkacak zorluklarla baş edebilmek için yeterince cesur olacaksınız. Kendinize güveniniz tam olacaktır. Kök Çakra hayatınızı fiziksel varlığa bağlamaktan sorumludur. Dünya üzerindeki enerjik ve ruhsal temelimizin merkezidir, hayatta kalma içgüdülerimizin kaynağıdır. Kök çakra bizi maddesel özümüze doğru çeken bir güce sahiptir. Hayatta kalabilmemiz ve yaşamı devam ettirebilmemiz için gerekli enerjiyi sağlar. Kök çakra kabullenme duygusu ile bizim bir numaralı önceliğimiz olan hayatta kalma üzerinde odaklı olmamıza teşvik eder. Kök Çakranın manevi prensibi; doğal yaşam gücü ve zevki, dengeleme ve dünya’ya güven duymaktır. Ana prensibi ise var olma ve yaşama iç güdüsüdür. Eğer kök çakrada problem yoksa kişinin endişe, korkuları yok olur ve dünya da güven içinde olur. Kişide yaşama isteği ve yaşamdan zevk alma gözlenir. Kişi dünyadaki her şeyi ve herkesi olduğu gibi önyargısız ve koşulsuz sevgiyle kabullenir.

Kök Çakra ile ilgili organlar, mesane, prostat, testisler, rahim ve rektum, anüs ve idrar yoludur.

Çakraya bağlı beden bölgeleri ayaklar, bilekler, dizler, bacaklar, kalçalar, omurga, kemikler, tırnaklar, kan, kemik iliği ve bağışıklık sistemidir.

Hayatta kalmak üzerine temel ihtiyaçlarınızı tehdit eden bir durum yaşadığımızda örneğin yiyecek, barınak, para gibi temel ihtiyaçlarımızın tehdit altında olduğunu hissetmemiz kök çakradaki blokajlar kaynaklanmaktadır.

Kök çarka bloke olduğunda kendini tehdit altında, panik ya da endişeli hissedersin. Bu kaygı, düşüncelerine kolayca sızıp anksiyete bozukluğuna sebebiyet verebilir. Huzur ile ilgili endişeler oluşup, konsantre bozukluğu yaşayabilirsin.

Yine blokajlı durumda ortaya çıkan fiziksel belirtilerin arasında sırt ve bel sorunları, varis, siyatik, kabızlık, hemoroitler, obezite, anoreksi nevrozu, kanser, ishal, halsizlik, testis veya rahim sorunları, siyatik ağrısı, artrit, diz ve bacak sorunları, iştahsızlık hastalığı gibi durumlar oluşmaktadır.

Blokajlı durumda ortaya çıkabilecek psikolojik belirtilerin arasında Ölüm korkusu, İntihar, terk edilmek, küçük düşürülmek, incitilmek, yakın olmaktan duyulan korku, kibir, kendine güven ve irade eksikliği, bencillik, cinsel çekingenlik vb. bozukluklardır.