2 SAKRAL ÇAKRA

2 SAKRAL ÇAKRA

2 SAKRAL ÇAKRA

2 – SAKRAL ÇAKRA (CİNSELLİK- TUTKU ve YARATIM)

Rengi: Turuncudur

Endokrin sisteminde Eşey bezleri ile ilişkilidir.

Sanskritçe’de SWADHISTHANA çakra olarak bilinir. Bireyin kendi merkezi anlamındadır. Göbek deliğinin iki üç parmak altında, ilk bel omuru bölgesinde yer almaktadır. Sakral çarka yaratıcı enerjinin anahtarıdır. Bu sadece sanat ve hayal gücünün peşinde değil aynı zamanda cinselliğiniz ve yaşamın her alanında değişim kapasitenizle de ilgilidir. Çakranın ana biyolojik fonksiyonları cinsel organların idamesi, cinsel ilişki güdüsü, fiziksel mutluluk isteği ve bununla ilgili tüm sosyal konulardır. Sakral çakra bizi kök çakranın bireyselleşmiş durumundan eş ve sosyal etkileşim arayışına yönlendirir. Bu çakra ilkel duyguların, cinsel arzuların ve yaratıcılığın merkezi olduğu kadar kişinin imgeleme eşiğini de yükseltir. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri de “imgeleme”, yani yaratıcı güçtür. Anda kalmayı bu çakra olumlu etkiler.

Sakral çarka ile ilgili organlar Üreme organları, böbrekler, boşaltım organları, deri, süt bezleri, bağırsaklar

Çakraya bağlı beden bölgeleri Pelvis, leğen kemiği, alt sırt bölgesi, kalçalar, apandisit, vücut sıvılarıdır.  Sakral Çakra tat alma duyusu ve derin hayati nefesten de sorumludur.

Cinsellik konusunda stres yaşıyorsan ya da ilişkinden memnun değilsen bu çakrada blokaj oluşturabilirsin. Ya da yaratıcı kapasitenden şüphe duymana neden olan olumsuz geri bildirimler alıyorsan bu da çakrada blokaj oluşturabilecek nedenlerdendir..

Sakral çarka bloke olduğunda, sıkılmış, kayıtsız ve ilhamsız hissedersin. Cinsel isteksizlik ya da güvensizlik, bağımlılık yapan davranışlara eğilim gibi sorunlar yaşanması muhtemeldir.

Yine blokaj halinde ortaya çıkan fiziksel belirtiler arasında, yumurtalık veya prostat sorunları, deri ve böbrek sorunları, pelvis ve alt sırt bölgesi ağrıları, kireçlenme, yüksek tansiyon, diyabet, apandisit, iktidarsızlık, idrar sorunları vb sorunlar yaşanabilmektedir.

Blokaj halinde ortaya çıkan psikolojik sorunlar arasında cinsel paranoya, cinsel utangaçlık, ensest, gösteriş, küskünkük, kıskançlık, hazza düşkünlük, cinsel bencillik, cinsel ilişki kurma yetersizliği, bedenden utanmak, kötümserlik gibi durumlar ortaya çıkabilir.