3. KARIN ÇAKRA

3. KARIN ÇAKRA

3. KARIN ÇAKRA

3 – KARIN ÇAKRA AYNI ZAMANDA SOLAR PLEKSUS ÇAKRA OLARAKTA BİLİNİR
 (GÜÇ, HAKİMİYET, EGO, GEÇMİŞ VE GELECEK) TEMSİL EDER

Rendi: Sarıdır

Endokrin sisteminde Pankreas ile ilişkilidir.

Sanskritçe’de MANIPURA (ışıldayan mücevher anlamına gelir)  Karın bölgesinde midenin üzerine doğru yerleşmiştir. Solar Pleksus Çakranın anlatmak istediği şey bu dünyada bireysel gücümüzü yaymamızdır. İrade gücü, bireysel güç ve zihinsel aktivitelerle tanımlanan bu çakra, bizi bu dünyada kendimizi ileri seviyelere taşımamız için gerekli enerjiyi sağlar.

Kişisel güç, diğerleri üzerinde kullanılan güç demek değildir. Bunun anlamı kendi kendinin üstesinden gelme, duygularına ve düşüncelerine hükmedebilme gücüdür. Korkularının üstesinden gelme ve herhangi bir durumda uygun adımları atabilmektir. Her şey bu çakra ile olması gerektiği gibi olduğunda, önünüzde net bir yol olacak. Başarı için neyin gerekli olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca, zihninizi buna ayarlarsanız neredeyse her şeyi başarabileceğiniz gibi bağımsız hissedebilirsiniz. 

Karın çarka ile ilgili organlar, safra kesesi, karaciğer, diyafram, sindirim sistemi, mide, onikiparmak bağırsağı, dalak ve pankreas olarak bilinir.

Çakraya bağlı beden bölgeleri, karın, orta sırt bölgesi, bağırsakların üst bölümü, otonom sinir sistemidir.

Bu çakra algılanan başarısızlıklardan, hoş olmayan sosyal deneyimlerden veya çocukluktan kalan düşük benlik değerine sahip hislerden kolayca olumsuz etkilenebilir ve blokaj oluşabilir. Blokaj olduğunda hastalıklara direnç azalır.

Çakranın blokajlı olduğu durumda fiziksel düzeyde yarattığı rahatsızlıklar dalak, karaciğer ve pankreas sorunları, ülser, kolon ve bağırsak sorunları, kolit, safra taşları, hepatit, kramplar ile hipoglisemidir.

Bu çakranın blokajlı olduğu durumda psikolojik düzeydeki rahatsızlıklarına örnek olarak aşırı hassasiyet, kabul edilmeme korkusu, kendini beğenmişlik, özseverlik, mükemmeliyetçilik, doyumsuzluk, kızgınlık ve aşağılık kompleksini sayabiliriz.