6. ALIN ÇAKRA

6. ALIN ÇAKRA

6. ALIN ÇAKRA

6 – ALIN ÇAKRA (DURU GÖRÜ)

Rengi: Koyu mavi

Endokrin Sisteminde Hipofiz bezi ve hipotalamus bezleri ile ilişkilidir.

Sanskritçe ismi AJNA “emir” anlamına gelen alın çakrası düşünce merkezi ve denetimini sağlar, beynin ortasında yer alır. Üçüncü Göz, Alın Çakra, Ajna Çakra veya Bilgelik gözü olarak bilinir. Yüksek zihinsel güçlerimizin, hafızamızın ve irademizin merkezidir. Sinir sisteminin merkezidir. Görme merkezidir. Bilincin geliştirilmesi ve üçüncü gözün açılmasıyla düşüncelerin denetlenmesi öğrenilir. Birçok otorite çakranın endokrin sisteminin yönetici bezesi olan hipofiz bezi ile ilişkili olduğunu söyler. Bu salgı bezi, hemen hemen tüm endokrin işlevlerini kontrol eder. Böylece vücudun günlük işlemlerini, büyüme ve gelişimini etkiler. Çakranın temel duygusu bilgeliktir. Çakranın insan varlığı olarak ifadesi; Büyük bir bütünün parçası olma hali (alt çakralarda “ben”(ego) vardı burada BİZ var). Manevi prensibi; Sezgilere güvenmedir. Alın çakrası mükemmel bir bilme ve bilgelik dünyasıdır.

Alın çakrasının ilgili olduğu organlar ve bölgeler, alt beyin, gözler, sinüsler, burundur.

Bu çarka, birilerinin sizin duru görünüzden, aydın görüşlerinizden, fikirlerinizden şüphe duyduğunu hissettiğinde olumsuz etkilenecektir ve blokaj olacaktır.

Bu çakrada blokaj olduğuna oluşan fiziksel sorunlar, burun sorunları, göz sorunları, körlük, baş ağrıları, migren, felç, sersemlik, Parkinson hastalığı, beyin tümörleri, beyin kanamaları, felç sinüzit, nezle uykusuzluk, öğrenme zorlukları, ve kabus görme gibi durumlar yaşanabiliyor.

Blokaj olduğu durumlarda psikolojik sorunlar ise, konsantrasyon bozukluğu, dengesizlik, zihinsel gerginlik, şaşkınlık, gururluluk, kararsızlık, ayırt etme yetersizliği, hayal kırıklığı, sezginin ve bilginin kötü kullanımı, uyumakta güçlük çekme, sakarlık, öğrenme güçlüğü olarak belirtebiliriz.