7. TAÇ ÇAKRA

7. TAÇ ÇAKRA

7. TAÇ ÇAKRA

7 – TAÇ ÇAKRA (İLAHİ BAĞLANTI)
Rengi: Mor

Endokrin Sistemde Epifiz bezi ile ilişkilidir

Sanskritçede “SAHASRA” yani “bin” ya da “bin taç yaprağın ışığı” denir. Kafanın üst gerisinde bıngıldağın hemen arkasındadır. Bu çakra beyin zarı ve merkezi sinir sisteminin büyük bölümünü besler. Birincil işlevi anlayışı birleştirmektir. Taç çakrası tüm duyuların ve kabiliyetlerin eş zamanlı kılınması, böylece dünyanın uyumlu hale getirilmesinden sorumludur. Taç çakra diğer görevleriyle birlikte ruh halini korumaya yarayan bir endokrin organı olan beyin epifizi ile ilişkilidir. Gerçekte çoğu kişi beyin epifizinin sözde Alın çakrasın da olduğuna inanmıştır. Dikkate değer biçimde, epifiz gerçekte ışığa çok duyarlıdır. Kış mevsimindeki gibi ışıktan mahrum kaldığında beyin epifizi sinir taşıyıcısı Seretonin’i tüketen melatonin hormonundan bol miktarda salgılar. Beyin, seretonini mutluluk, olumlu düşünceler gibi duyguları desteklemek ve yoğunlaşma yeteneğini geliştirmek için kullanır. Seretonin ayrıca derin ve dinlendirici uykunun kimyasal temelidir. Taç çakra hepimizin geri döneceği hayat okyanusunu temsil eder. Nihai ve tanımı olmayan aşk ve saadet halidir. Taç çakra açıldığında başın üstünde karıncalanma, titreşim veya dolaşan enerjiler hissi oluşur. Taç çakra uyandığında çoğu zaman olağandışı deneyimler yaşanır. Başın üstüne inen bilinç-üstü bir ışık yaşanabilir, bunun yanı sıra derin bir vecd hali yaşanır.

Ne yazık ki, travmatik bir yaşam deneyimi Taç Çakrada blokaj yaratabilir. Bu daha sonra kendinizden şüphe etmenize neden olabilir

Taç çarka blokaj altında olduğunda, epifiz bezi ve beyin sinir ağı ile bağlantılı tepe çakrasının ilgili organı doğrudan beynin kendisidir. Ve sinir sistemi ilgili bölgesidir.

Çakranın blokajlı olduğu durumlarda ortaya çıkan fiziksel hastalıklar, Kronik baş ağrıları, migren, gelişim bozuklukları, genetik bozukluklar, beyin ve omurilikteki sorunlar, sinirsel rahatsızlıklar diyebiliriz

Blokajlı olduğu durumlarda ortaya çıkabilecek psikolojik sorunlar ise, kişi paranoyaya yakın ölüm korkusu yaşar. Ruhsallığı inkar etmeye ve kaçmaya eğilim gösterir, akıl ve mantıkla evrendeki her şeyi açıklamaya çalışır, yabancılaşma, depresyon, gücü kötüye kullanma, fanatizm, tarikatçılık, ateizm, amaçsızlık hissi, maneviyattan kaçınma, akıl hastalığı, öğrenememe ya da düşünce, durum ve insanları kavrayamama sorunu olarak ortaya çıkar. Taç çakrası Hinduların Brahman olarak tanımladıkları bilinç ötesi aşkın bir halidir.