Kundalini Meditasyon

Kundalini Meditasyon

Kundalini Meditasyon

Enerjinizi yükseltmek için Kundalini Meditasyonu

 

Duyulmayanı duyabildiğiniz, görülmeyeni görebildiğiniz, bilinmeyeni bilebildiğiniz bir aşama gelecek. O aşamada kişiliğinizde, yaşamınızda, davranış biçiminizde, bu gezegendeki varlığınızda, deneyimlediğiniz tatmin, neşe ve mutluluğunuzda ne gibi değişikliklerin olacağını kelimelerle açıklamak mümkün değil zira bu, sizin deneyiminiz olacaktır.
Şeker tatlıdır. Ne kadar tatlıdır? Bunu açıklayamam. Öte yandan şekeri tadan biri ne kadar tatlı olduğunu bilir. Şekerin tatlılığını anlatamadığınız gibi (en fazla tatlı olduğunu söyleyebilirsiniz) kendi gücünüzle enerji üretir hale geldiğinizde, yaşayan varlığınızın duyduğu hazzı da kelimelerle ifade edemezsiniz. 
 Sözün Gücü-Yogi Bhajan

Açılış Mantrası:
Meditasyona başlamadan önce avuç içlerinizi kalbinizin önünde birleştirin. Başparmaklarınızla kalbinize dokunun. Gözlerinizi kapatın ve iki kaşınızın arasına odaklayın. Birkaç derin nefes alın, nefesinize ve omurganıza bağlanın.
Ardından derin bir nefes alıp açılış mantrasını yüksek sesle söyleyin:
Ong Namo Guru Dev Namo
(İçimdeki ve evrendeki yüce, ilahi bilgeliğin önünde eğiliyorum, yüce bilgeliği selamlıyorum.)
Bunu 3 kere tekrarlayın.

Postür:
1. Omurganızı dik tutun ve bağdaş kurun. Dizlerinizde sorun varsa yine omurganız dik olacak şekilde bir sandalyede ya da bir koltukta oturabilirsiniz. Çenenizi hafif geriye alın, yüz kaslarınız, çeneniz ve omuzlarınız tamamen rahat olsun.
2. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı birleştirin. Diğer tüm parmaklarınız düz bir çizgi halinde uzansın.
Zihinsel netlik için kullandığımız ve Buddhi Mudra olarak adlandırdığımız bu mudrada, iletişimi ve su elementini temsil eden serçe parmağımız ile, ateş elementini ve egoyu temsil eden baş parmağımız birleşiyor. Bu mudra hayatı ve tüm unsurlarını anlamakta kullandığımız zihnimizi, sezgilerimize ve ilahi akışa bağlıyor.
3. Ellerinizi omuz hizasına kaldırın ve kürek kemiklerinizi birbirine mümkün olduğunca yaklaştırın ve göğüs kafesinizi olabildiğince açık tutun. (Bu adım kalp çakranızın dengelenmesi için önemli.)
4. Çeneniz, başınızı omurganızla aynı hizada tutabileceğiniz şekilde hafif geride. Kundalini Yoga’da buna Çene Kilidi diyoruz.
5. Gözlerinizi kapatın ve iki kaşınızın arasına odaklayın.
6. Sat Nam Sat Nam Sat Nam Ji, Wahe Guru Wahe Guru Wahe Guru Ji mantrasını kullanacağız. (Açıklaması hemen aşağıda…) Her Sat Nam ve Wahe Guru dediğinde karnımızı pompalıyoruz.


Mantra:
Sat Nam Sat Nam Sat Nam Ji
Wahe Guru Wahe Guru Wahe Guru Ji
Sat: Gerçek
Nam: İsim, Kimlik
Sat Nam: Gerçek benim kimliğimdir. Gerçek, tüm yaratımın özü ve kimliğidir. Ve ben O Gerçekliğe hem aitim hem de O Gerçekliğin kendisiyim.
Wahe: Wow! Hayranlık nidası.
Guru: Karanlığa Aydınlığı Taşıyan Bilgelik.
Wahe Guru: Tüm şükranlarımız yüce ve ilahi Evrensel Bilgeliğe!
Tüm evren, tüm yaratım yükseliş için kesintisiz çalışıyor ve biz buna şükran duyuyoruz.
Ji: Işık. Ruh. (Ruhumuzla bağlantı kurduğumuz bölüm.)

Zamanlama:
10 dakika 30 saniye.

Bitirirken:
Postürü koruyarak derin nefes alın, nefesinizi tutun 10 saniye süresince tutun ve bu esnada kürek kemiklerinizi mümkün olduğunca geriye doğru çekin, bütün bedeninizi sıkın, nefesinizi dudaklarınızı O şekline getirerek ağzınızdan hızlı bir şekilde verin. Bunu 3 kere tekrarlayın.
Omurganızı esnetin, omuzlarınızı ve boynunuzu nefes alıp vermeye devam ederek nazikçe çevirin.
​Rahatlayın.

​Ardından avuç içlerinizi kalbinizin önünde birleştirin. Başparmaklarınızla kalbinize dokunun.
3 kere 'Sat Nam' (Gerçek Benim Kimliğimdir) mantrasını tekrar ederek meditasyonunuzu kapatın.
Işık olsun.